fbpx

Синдром сухого ока: діагностика

Як люди дізнаються, що у них синдром сухого ока? Діагноз в будь-якому випадку ставить офтальмолог, але багато хто самостійно вирішує, що має це захворювання, спираючись тільки на симптоми. Поговоримо про них, а також про те, як проводиться діагностика синдрому сухості очей.

Чи є у мене синдром сухого ока?

Відвідуванню лікаря, як правило, передують цілком конкретні скарги на стан очей. При синдромі сухості вони досить яскраві і служать однією з підстав для діагнозу. Ось які симптоми виникають найчастіше:

 • неприємні відчуття, дискомфорт при морганні
 • відчуття сухості очей
 • відчуття, ніби в око потрапила вія, ворсинка або пісок
 • бажання терти очі
 • свербіж в очах
 • сльозотеча, не пов’язана із зовнішніми впливами
 • сльозотеча, печіння в очах при зміні температури повітря (при виході з тепла на холод)
 • підвищена чутливість до яскравого світла
 • виражене відчуття сухості поверхні очей в теплому приміщенні, особливо при дуже сухому повітрі
 • відчутний дискомфорт при носінні контактних лінз
 • швидка втомлюваність очей
 • почервоніння очей навіть після коротких зорових навантажень або без них, почервоніння очей після нічного відпочинку
 • короткочасті епізоди “двоїння” в очах або нетривалого “помутніння” зображення (більше властиво для комп’ютерного зорового синдрому, але він часто передує розвитку синдрому сухості)

Зазвичай ці симптоми розвиваються повільно, іноді протягом кількох років. Зміни, як правило, до певного моменту малопомітні: дискомфорт спочатку тимчасовий, швидко минає сам. Однак без лікування пацієнт зрештою приходить до того, що практично весь час має червоні очі, біль і різі в очах заважають майже весь час, а щодо сльозотечі починають виникати запитання навіть у оточуючих. До лікаря пацієнти, як правило, приходять з уже дуже вираженими скаргами і явними ознаками синдрому сухого ока.

Діагностика синдрому сухого ока

Вона грунтується на опитуванні пацієнта, огляді, а також результатах кількох тестів, які дозволяють визначити ступінь зволоження поверхні очей.

Що перевіряє лікар:

 1. Стан сльозових та інших залоз, які беруть участь у виробленні сльози. Стан сльозової залози офтальмолог бачить при огляді. У деяких клініках є можливість з’ясувати рівень атрофії мейбомієвих залоз, наявності в них хронічного запалення або тривалої дисфункції. Таке дослідження потрібно далеко не завжди, але отримані дані можуть бути важливі при плануванні хірургічних втручань у пацієнтів із синдромом сухого ока.
 2. Перевірка осмолярності сльози. Такий тест вважається одним із найсучасніших методів діагностики синдрому сухого ока, дозволяє оцінити тяжкість перебігу захворювання більш ефективно, ніж інші методи.
 3. Перевірка кількості вологи на поверхні ока, яка проводиться за допомогою проби Ширмера. Вона триває п’ять хвилин, впродовж яких зволожується тестова смужка. За рівнем її зволоження встановлюють діагноз.
 4. Перевірка часу розриву сльозової плівки (проводиться з фарбуванням сльозової плівки, за змінами в якій можна визначити час порушення її цілісності й порівняти з нормою)
 5. Візуальний огляд поверхні ока.

Втім, опитування пацієнта та докладний опис скарг є основою діагнозу – як правило, офтальмологу достатньо короткого огляду та збору анамнезу. Додаткові тести потрібні, якщо є необхідність хірургічного втручання, перебіг синдрому сухого ока має важкий характер або недуга не піддається лікуванню. Вивчення стану залоз, які виробляють сльозу, важливе для визначення причин захворювання. Однак і в цьому випадку для лікаря не менше значення має інформація, яку надає пацієнт. Адже серед причин синдрому сухого ока безліч факторів:

 • спосіб життя
 • неадекватна корекція зору
 • носіння контактних лінз
 • літній або старечий вік
 • клімактеричні зміни у жінок
 • прийом гормональних препаратів, сечогінних засобів і деяких інших медикаментів

Чому важливо знати причину сухості очей?

Це дає можливість зробити лікування ефективнішим. Наприклад, якщо сухість очей спричинена віковими змінами в організмі, вплинути на них не так просто, тому пацієнтові можуть призначити препарат для лікування синдрому сухого ока з більш високим вмістом гіалуронової кислоти (серед них Хіло-Комод Форте). Якщо причина в способі життя, пацієнту рекомендують не тільки зволожуючі краплі для очей, а й зміни в режимі дня, вправи для очей. Якщо синдром сухості спричинив засіб корекції зору, офтальмолог може порекомендувати заміну типу лінз або підібрати інші окуляри – щоб корекція була адекватною і забезпечувала високу якість зору на обидва ока.

Основою лікування в будь-якому випадку є краплі штучної сльози (сльозозамінники, зволожуючі краплі для очей). Найсучасніші та найефективніші містять гіалуронат натрію (гіалуронову кислоту). Ця діюча речовина дозволяє створити на поверхні ока плівку, ідентичну натуральній сльозовій плівці. Препарат Хіло-Комод з гіалуроновою кислотою високої молекулярної маси допомагає позбутися дискомфорту, зменшує почервоніння очей, дозволяє з більшим комфортом носити контактні лінзи. Зручність препарату в тому, що його можна застосовувати в разі потреби від 1 до 10 разів на день, а термін придатності крапель становить 6 місяців з моменту першого використання.

Поделиться с друзьями :
Очні краплі при синдромі сухого ока з гіалуроновою кислотою Хіло-Комод
Дізнатися більше

Статті по темі

устали глаза

При постійному зоровому напруженні очі досить швидко втомлюються, тож...

Детальніше
гиалуронвая кислота для глаз

Кожен, хто коли-небудь відчував сухість очей або кому діагностували синдром...

Детальніше
дискомфорт в глазах

Відчуття, ніби очі палить і пече, рідко буває самостійним симптомом – як...

Детальніше
Пройти тест Дізнайся, чи є у тебе синдром
сухого ока та обери свій ХІЛО