fbpx

Хвороби сльозової плівки: що це і чи небезпечні вони?

Словосполучення “хвороби сльозової плівки” звучить дещо загрозливо, але щонайменше одне з цих захворювань відоме багатьом. Це синдром сухого ока. Так називається патологія, при якій сльозова плівка втрачає свою щільність і не може виконувати всі функції: захисну, живильну, оптичну. Порушення її цілісності призводить і до надмірної сухості поверхні ока. Ця властивість і  дала назву захворюванню.

Як влаштована сльозова плівка

Поверхня ока вкрита рівномірною плівкою, яка має три шари. Кожен з них містить рідини, які виробляють різні залози (не тільки сльозова залоза). Найближче до поверхні ока знаходиться муциновий шар сльозової плівки. Він дуже тонкий, його товщина становить близько 0,5% всієї сльозової плівки. Рідину для муцинового шару виробляють клітини кон’юнктиви і так звані залози Манца, які вважають додатковими сльозовими залозами. Основне його завдання – утримувати наступний, водний шар сльозової плівки, на рогівці ока. Також муциновий шар відповідає за гладкість рогівки, компенсуючи її нерівності.

В середині сльозової плівки –  водний (або водянистий) шар. Він найбільш об’ємний – становить до 98% товщини сльозової плівки. Рідину, яку містить цей шар, виробляють основні та додаткові сльозові залози. Вона складається з води і розчинених в ній мінеральних речовин. Водний шар сльозової плівки забезпечує “транспортну” функцію: доставляє кисень до поверхні ока, видаляє вуглекслий газ та відмерлі клітини епітелію. У водному шарі також містяться антибактеріальні речовини, які підвищують імунний захист очі.

Зовнішній, третій шар сльозової плівки називається ліпідним. За його вироблення відповідають мейбомієві, сальні та інші залози. Ліпідний шар утримує водний шар на поверхні, робить поверхню ока гладенькою, захищає очі від частинок поту, які можуть потрапляти на поверхню з повік.

Порушення вироблення будь-якими залозами рідин, які входять до складу сльозової плівки, називають хворобами сльозової плівки. Вони можуть виникати з різних причин, наприклад, внаслідок аутоімунних захворювань, при яких страждає робота сальних або сльозових залоз. Але найпоширеніша проблема – різні ушкодження ліпідного шару сльозової плівки, внаслідок чого розвивається синдром сухого ока.

Чому порушується цілісність сльозової плівки

У середньому 8% сльози на поверхні ока щохвилини випаровується, і 15% у складі плівки щохвилини оновлюється – це звичайні показники для людини без захворювань сльозової плівки і в умовах, які не спричиняють її більш інтенсивного випаровування. У нормі поверхня сльозової плівки постійно пошкоджується – утворюються так звані “розриви”, які “загоюються” оновленою плівкою при кожному морганні. Це природний процес, якого ми не помічаємо – очі постійно залишаються достатньо зволоженими та захищеними, їхня поверхня гладка, що забезпечує чіткість зображень, на які ми дивимося.

Але є низка причин, внаслідок яких розриви сльозової плівки недостатньо “розгладжуються”, поверхня ока стає сухішою і виникає дискомфорт, який офтальмологи об’єднують терміном “синдром сухого ока” (печіння в очах, відчуття стороннього тіла або “піску” під повікою, почервоніння очей, свербіж, втомлюваність очей):

  • сльозова плівка надто швидко випаровується через зовнішні причини (дуже сухе повітря в приміщенні, вітер або вплив ультрафіолету на вулиці)
  • сльозова плівка порушена внаслідок носіння контактних лінз
  • сльозову плівку або роботу сльозових залоз порушили в результаті офтальмологічної операції (зазвичай синдром сухості очей у таких випадках тимчасовий)
  • через гормональні зміни в організмі або внаслідок різних захворювань порушена робота залоз, які відповідають за вироблення сльозової рідини
  • сльозова плівка не встигає відновлюватися через високе зорове напруження, яке часто пов’язане з тим, що людина рідше моргає

Лікування сухості очей

Хвороби сльозової плівки, зокрема – поширений синдром сухого ока, вимагають діагностики, яку може провести тільки фахівець. При визначенні причин сухості очей він враховує різні фактори:

  • вік і можливі вікові гормональні зміни
  • наявність аутоімунних захворювань
  • наявність алергічних реакцій
  • носіння контактних лінз
  • носіння окулярів і адекватність корекції зору
  • перенесені нещодавно офтальмологічні операції
  • спосіб життя та зорові навантаження (зазвичай йдеться про те, чи багато часу людина проводить перед монітором комп’ютера, чи відволікається під час відпочинку від смартфона тощо)
  • можливі професійні впливи (наприклад, робота в запиленому приміщенні, у майстерні, де розпилюють лаки та фарби тощо)
  • наявність захворювань сльозового каналу, порушення роботи систем вироблення та відведення сльози)

На підставі різних факторів, а також після візуального огляду і проведення кількох тестів для перевірки ступеня зволоженості ока й швидкості відновлення сльозової плівки лікар ставить діагноз “синдром сухого ока” і призначає лікування.

Зверніть увагу: якщо хвороба сльозової плівки спричинена захворюваннями, які впливають на продукцію сльози, необхідно лікувати основну патологію, щоб поліпшити стан очей.

Терапія хвороб сльозової плівки, в тому числі – синдрому сухого ока – спрямована на усунення симптомів. У цьому допомагають препарати штучної сльози. Важливо, щоб засіб, призначений лікарем, відновлював усі шари сльозової плівки, забезпечував тривале зволоження, зменшував неприємні симптоми, які зазвичай приводять до лікаря: почервоніння очей, дискомфорт, біль в очах, відчуття сухості при морганні та інші скарги. Переважно це препарати, які містять високомолекулярну гіалуронову кислоту, такі, як Хіло Комод і Хіло Комод Форте. При виборі препарату враховують різні чинники, зокрема – причину розвитку захворювання. Важливий момент – можливість використовувати препарат тривалий час і користуватися ним одночасно з контактними лінзами, відсутність у складі препарату консервантів і фосфатів. Усі препарати лінійки Хіло відповідають цим вимогам.

Поделиться с друзьями :
Очні краплі при синдромі сухого ока з гіалуроновою кислотою Хіло-Комод
Дізнатися більше

Статті по темі

гіалуронова кислота

Гіалуронова кислота є в організмі кожного з нас. Вона присутня в шкірі, суглобах,...

Детальніше
Сухі очі за кермом

Якщо маєте багато справ та часто подорожуєте містом, не варто забувати про...

Детальніше
краплі для лінз

На жаль, людям, що носять контактні лінзи вкрай не зручно проводити час в укритті....

Детальніше
Пройти тест Дізнайся, чи є у тебе синдром
сухого ока та обери свій ХІЛО