fbpx

Як виникає синдром сухого ока? Симптоми і лікування

Клінічну картину синдрому сухого ока, або, як його ще називають фахівці, кератокон’юнктивіту, технічно можна описати як порушення процесу природного зволоження ока. Це відбувається, коли сльозової рідини недостатньо, або в її складі не вистачає якогось компонента. Іноді синдром сухого ока супроводжує загальні проблеми зі здоров’ям або деякі захворювання очей. У будь-якому випадку, мова йде про порушення цілісності слізної плівки, яка в нормі утворює захисне покриття на поверхні ока.

Слізна плівка

Наша сльозова плівка складається з трьох шарів. Зовнішній шар, який знаходиться в контакті з навколишнім повітрям, являє собою тонку ліпідну плівку. Її завдання – запобігти занадто швидкому випаровуванню середнього водного шару. Водний шар містить інгредієнти, необхідні для клітин рогівки, такі як кисень, поживні речовини та мікроелементи. Третій шар – муциновий, знаходиться в прямому контакті з поверхнею ока і відповідає за рівномірний розподіл сльозової рідини по очному яблуку. Цей шар забезпечує своєрідне «прилипання» сльозової плівки до рогівки і кон’юнктиви, а також надійну доставку кисню і поживних речовини в клітини очних тканин.

Якщо сльозової рідини виробляється недостатньо, або її склад неправильний, сльозова плівка може зруйнуватися. Коли це відбувається, клітини на поверхні ока залишаються без забезпечення киснем і поживними речовинами. Наслідком є пошкодження клітин, що спричиняє такі симптоми, як свербіж, печіння, відчуття чужорідного тіла, почервоніння і біль. Згодом це може призвести до серйозних ушкоджень рогівки та кон’юнктиви.

На сльозову плівку впливають різні фактори

З кожним роком все більше людей страждають від синдрому сухого ока. З одного боку, це пов’язано з негативними змінами умов навколишнього середовища і способу життя, з іншого, із загальним старінням населення, оскільки ризик розвитку кератокон’юктівіту підвищується з віком.

Очі пересихають при частому перебуванні перед монітором. Працюючи на комп’ютері або використовуючи смартфон, ми блимаємо очима значно менше норми, що призводить до порушення розподілу сльозової плівки на поверхні ока.

Люди, які використовують контактні лінзи, також страждають від синдрому сухого ока, бо лінзи перешкоджають виробленню і розподілу слізної рідини на поверхні ока. Носіння лінз збільшує ризик виникнення синдрому сухого ока в дванадцять разів!

Ще один несприятливий фактор – повітря, висушене системами центрального опалення або кондиціонуванням, заповнене вихлопними газами, озоном або димом.

Травми або запалення очей можуть змінювати кількість або склад сльозової рідини. Захворювання, особливо шкірні, ендокринні та неврологічні, і різні ліки, такі як бета-блокатори, антигістамінні, гормональні препарати тощо, теж іноді впливають на об’єм і якість сльозової плівки.

Пошкоджена сльозова плівка більше не захищає очі

Якщо око виробляє занадто мало змащувальної рідини або в разі, коли сльозова рідина має склад, відмінний від норми – слізна плівка пошкоджується. Це, в свою чергу, спричиняє гіперчутливість ока до навколишнього середовища. Сльозова рідина забезпечує необхідний захист для очей і постачає верхній шар клітин поживними речовинами і киснем. Якщо вона пошкоджена, мікроби активніше проникають в тканини, розмножуються і зараження відбувається швидше. На додаток до цього, порушення сльозової плівки може призвести до висихання, рубцювання і помутніння рогівки, внаслідок чого зір може погіршитися надовго або взагалі назавжди.

Сухі очі сверблять і печуть

Коли природне зволоження очей порушено, виникають різні неприємні симптоми. Типовими для синдрому сухого ока є почервоніння, різь, печіння або свербіж, відчуття наявності стороннього тіла в оці. Очі швидко втомлюються, іноді спостерігається рясна сльозотеча, яка, однак, не вирішує проблеми, оскільки склад цієї рідини відрізняється від складу сльозової плівки.

Правильна допомога сухим очам

Для більшості пацієнтів з легкими або помірними симптомами синдрому сухого ока досить зволожувати очі кілька разів на день спеціальними краплями, так званими штучними сльозами. Добре зарекомендували себе препарати лінійки Хіло-Комод, на основі високоякісної гіалуронової кислоти, без консервантів і фосфатів. Зволожуючі очні краплі Хіло-Комод також добре допомагають людям, які стикаються з синдромом сухого ока епізодично – наприклад, при роботі на комп’ютері або у вітряну погоду. Для більш важких і хронічних симптомів існують спеціально розроблені гелеві краплі Хіло-Комод Форте, які мають більш високу в’язкість, ніж звичайні зволожуючі очні краплі, і тому утримуються довше на поверхні ока. При яскраво виражених симптомах сухого ока рекомендується додаткове використання засобу на ніч, адже під час сну виробляється значно менше сльозової рідини.

Факторів, які провокують синдром сухого ока, слід уникати, наскільки це можливо. Якщо не виходить обійтися без кондиціонування або обігрівання повітря, у приміщенні повинен бути встановлений спеціальний зволожувач. Також не рекомендується довго перебувати в задимлених кімнатах.

Наша порада: замість того, щоб сидіти перед телевізором або за ноутбуком після роботи, прогуляйтеся на свіжому повітрі – це буде справжньою відпусткою для очей!

Якщо синдром сухого ока є результатом хронічної хвороби, прийому ліків або травм очей, то насамперед потрібно працювати з першопричинами. Зверніться до лікаря, щоб призначити або скорегувати лікування. У разі постійних і помітних проблем з очима, слід проконсультуватися з фахівцем – офтальмологом. Він зможе поставити точний діагноз і порекомендує відповідну терапію.

Поделиться с друзьями :
Очні краплі при синдромі сухого ока з гіалуроновою кислотою Хіло-Комод
Дізнатися більше

Статті по темі

устали глаза

При постійному зоровому напруженні очі досить швидко втомлюються, тож...

Детальніше
гиалуронвая кислота для глаз

Кожен, хто коли-небудь відчував сухість очей або кому діагностували синдром...

Детальніше
дискомфорт в глазах

Відчуття, ніби очі палить і пече, рідко буває самостійним симптомом – як...

Детальніше
Пройти тест Дізнайся, чи є у тебе синдром
сухого ока та обери свій ХІЛО