fbpx

Як зберегти зір. Поради тим, хто за комп’ютером

Існує безліч причин погіршення зору. Більшість з них пов’язані зі змінами рефракції (короткозорість, далекозорість, астигматизм), а також віковими захворюваннями очей (катарактою, глаукомою, вікової макулодистрофії сітківки), рідше – травмами. Однак нерідко на якості зору і здоров’я очей негативно позначається синдром сухого ока – захворювання, поширене серед людей, що працюють за комп’ютером.

Очі втомлюються при роботі перед монітором: чому так?

“Падає зір за комп’ютером”, “болять очі через роботу перед монітором”, “мучить сухість очей під час роботи в офісі”, “при роботі за комп’ютером очі постійно червоні”… Таких скарг – безліч. Їх можна знайти на форумах, почути в розмові між колегами або в кабінеті у офтальмолога. Комп’ютери та смартфони, які ми використовуємо щодня, зробили наше життя зручним, дозволяють працювати продуктивніше, реагувати на все швидше, але… є безпосередньою причиною сухості очей. Ми псуємо очі й зір, якщо постійно дивимося в монітор. І ось чому:

  • Ми зосереджуємося на роботі і рідше блимаємо. У “звичайному” режимі, тобто, займаючись будь-якими справами, крім роботи перед монітором, ми блимаємо в середньому 25 разів на хвилину. При кожному блиманні сльозова плівка, яка покриває очне яблуко, оновлюється. Це необхідна система захисту ока, адже випаровування сльози відбувається постійно, і ми цього не відчуваємо. 25 разів на хвилину очне повіко оновлює сльозу на поверхні ока. Але коли ми уважно дивимося в монітор, читаємо щось з екрану, пишемо, працюємо з комп’ютерною графікою або програмним кодом – ми буквально “забуваємо” блимати. Як наслідок, у момент інтенсивного зорового навантаження перед екраном сльозова плівка оновлюється практично вдвічі рідше, ніж при інших заняттях. Але випаровуватися вона продовжує так, як завжди. Зрештою очі постійно залишаються недостатньо зволоженими.
  • Ми працюємо в приміщеннях, а не на вулиці. Звичайно, можливість працювати в теплі та комфорті – це прекрасно. Але в приміщеннях повітря часто дуже сухе. У нормі вологість повітря в робочих кабінетах і офісах повинна становити 40-60% в будь-яку пору року. Щоб досягти цього показника, достатньо просто кілька разів на день провітрювати приміщення, в холодну пору року – в тому числі. Але в холоди ми не тільки намагаємося менше відкривати вікно, але і “крадемо” вологість, використовуючи опалювальні прилади. Без них взимку не обійтися, але потрібно подбати про зволоження повітря. Якщо цього не зробити, плівка сльози з поверхні ока буде випаровуватися ще швидше, ніж при нормальній вологості повітря, а відновити її буде складніше. Ви ж пам’ятаєте – ми рідше блимаємо, коли працюємо перед комп’ютером…
  • Ми не дотримуємося режиму роботи і відпочинку. Кожні 30-40 хвилин напруженої роботи потрібно чергувати з 10-ма хвилинами відпочинку. Для очей відпочинок – це повна відмова від зосередженого вдивляння в монітор – байдуже, це комп’ютер чи смартфон. Очі відпочивають, коли ми дивимося вдалину, переводимо погляд на різні предмети, розташовані на різній відстані… Читання новин у перерві – це, на жаль, не відпочинок, а напруження. Якщо очам не забезпечувати чергування різного зорового навантаження (буквально – якщо не дивитися іноді вдалину, на 10 хвилин повністю відволікаючись від зосередженого вдивляння в екран), це провокує погіршення зору при вже наявній короткозорості, може спричиняти її розвиток, а також – і це відбувається найчастіше – розцінюється лікарями як найпоширеніша причина синдрому сухого ока.

Синдром сухого ока: що це?

Синдромом сухого ока, сухістю очей або просто “сухими очима” називають комплекс скарг, який найчастіше виникає у людей з інтенсивними зоровими навантаженнями. До них належать:

– відчуття сухості очей при блиманні

– почервоніння очей під кінець робочого дня

– відчуття чужорідного тіла або піску в очах

– тимчасове погіршення зору під час інтенсивних навантажень, у процесі роботи за комп’ютером

– печіння в очах, бажання їх чесати

– схильність до швидкої втомлюваності очей під час роботи

Більшість цих симптомів знайома програмістам, архітекторам, журналістам, бухгалтерам, адміністраторам, всім, хто працює з базами даних тощо, тобто тим, хто годинами без перерви зосереджено вдивляється в екран. Рідше такі скарги можна почути від водіїв – у групі ризику розвитку синдрому сухого ока ті, хто керує автомобілем у нічний час, від захоплених в’язальниць і вишивальниць (їхнє хобі в плані навантаження на зір мало відрізняється від роботи за комп’ютером), а також від людей, які працюють в запорошених приміщеннях або там, де повітря за технічними умовами повинно бути досить сухим (наприклад, там, де зберігаються документи).

При сухості очей сльозова плівка не встигає оновлюватися або оновлюється недостатньо, і в результаті розвивається подразнення. Воно минає після відпочинку (якщо захворювання розвинулося нещодавно), або після застосування штучної сльози, яку можна використовувати в будь-який момент, щойно стало зрозуміло, що очі страждають від сухості.

Зверніть увагу: якщо ви почали користуватися краплями штучної сльози і через кілька днів не настало поліпшення, зверніться до офтальмолога, щоб з’ясувати причину проблеми.

“Штучна сльоза”: як обрати краплі?

Насправді препарати штучної сльози випускають не тільки в формі крапель. Це також може бути гель – наприклад, препарат Хіло-Комод Форте має досить густу консистенцію, завдяки якій він дуже економічний у використанні. На прикладі препарату Хіло-Комод розглянемо переваги різної консистенції штучної сльози.

Краплі Хіло-Комод містять 1 мл натрію гіалуронату – речовини, що використовується в найбільш сучасних препаратах штучної сльози. Натрію гіалуронат за хімічним складом подібний до природної сльозі, тому прекрасно замінює її при синдромі сухого ока, не спричиняючи алергічних реакцій. Зазвичай рекомендується використовувати краплі Хіло-Комод по 1 краплі в кожне око тричі на день, але можна за рекомендацією лікаря збільшити кількість застосувань до 10-ти щодня. Краплі зручні для тих, хто носить контактні лінзи. Після закапування краплі створюють на поверхні ока плівку, яка запобігає занадто швидкому випаровуванню сльози і в такий спосіб сприяє природному зволоженню очей.

Хіло-Комод Форте по інструкції теж є краплями, але через більш високу концентрацію натрію гіалуронату має консистенцію, схожу на негустий гель. Капати Хіло-Комод Форте також можна 3-10 разів на добу, проте на практиці цей препарат застосовують рідше – іноді досить 2 закапувань протягом дня. Густіша консистенція дозволяє створити захисну плівку на поверхні ока на більший час, тому краплі витрачаються економніше.

За впливом на око різниці немає, проте звичайні краплі Хіло-Комод доводиться капати трохи частіше. Щоб обрати, яка з концентрацій препарату підійде краще, ми рекомендуємо спробувати в застосуванні обидва варіанти.

Не турбуйтеся, що не встигнете використати відкритий флакон з краплями, якщо будете застосовувати їх 1-2 рази на день. Після початку застосування препарат дійсний протягом 6 місяців. Він не містить консервантів, але завдяки унікальній конструкції контейнера захищений від потрапляння мікроорганізмів всередину флакона, тому зберігає стерильність.

Поделиться с друзьями :
Очні краплі при синдромі сухого ока з гіалуроновою кислотою Хіло-Комод
Дізнатися більше

Статті по темі

устали глаза

При постійному зоровому напруженні очі досить швидко втомлюються, тож...

Детальніше
гиалуронвая кислота для глаз

Кожен, хто коли-небудь відчував сухість очей або кому діагностували синдром...

Детальніше
дискомфорт в глазах

Відчуття, ніби очі палить і пече, рідко буває самостійним симптомом – як...

Детальніше
Пройти тест Дізнайся, чи є у тебе синдром
сухого ока та обери свій ХІЛО