fbpx

Штучна сльоза: історія створення сучасних крапель

Краплі штучної сльози можна придбати без рецепта в будь-якій аптеці. У деяких країнах ці препарати навіть продаються на автомобільних заправках – цілком виправдано, адже водіям, особливо тим, хто проводить за кермом багато годин, знайома проблема сухості й втоми очей. Багато хто вважає, що штучна сльоза – це щось на зразок підсоленої води, і дивується, що ці препарати досить дорого коштують. Поговоримо про те, що таке “штучні сльози” і чому донині їхнє застосування овіяне міфами і стереотипами.

Від “солоної води” до полімерів та гіалуронової кислоти

Напевно вам доводилося чути “попередження” про те, що препарати штучної сльози спричиняють звикання. Це один із найпоширеніших міфів, пов’язаних з цією групою препаратів. Міф безпідставний, але застарілий.

Справа в тому, що перші краплі для зволоження поверхні очей, які розробили близько 60 років тому, являли собою сольові розчини. Потрапляючи на поверхню ока, вони дуже короткочасно його зволожували, і при цьому “змивали” ліпідний шар сльозової плівки, через що природна волога не утримувалася на рогівці і “зволожувати” око краплями доводилося постійно. Власне, це й був “ефект звикання”, міф про який так укорінився і поширився на краплі штучної сльози наступних поколінь.

Приблизно 40 років тому, на початку 1980-х років, почали виробляти зволожуючі краплі для очей із вмістом полімерів. У деяких препаратах використовувалися натуральні речовини, в інших – синтетичні, але в будь-якому випадку ці краплі були принципово кращими за своїх попередників – сольові розчини. Штучна сльоза на основі полімеру добре зволожує очі, але не відновлює ліпідний шар сльозової плівки, може спричиняти затуманення зору. Зволожуючі краплі на основі полімерів використовують і зараз, але часто це препарати, які об’єднують найкращі характеристики цієї групи засобів і речовину, що стала основою третього покоління крапель штучної сльози.

На початку 2000-х в офтальмології почали застосовувати гіалуронову кислоту. Її перевага – у здатності відновлювати усі три шари сльозової плівки. У багатьох препаратах штучної сльози гіалуронова кислота є єдиною діючою речовиною, але також існують засоби, в яких вона поєднується з полімерами або іншими діючими компонентами. Наприклад, у краплях Хіло-Кеа крім гіалуронової кислоти міститься декспантенол. Поєднуючи “гіалуронку” з іншими компонентами, виробники навчилися створювати зволожуючі офтальмологічні краплі, які підходять людям з синдромом сухого ока, що виник з різних причин.

Чи можна обрати препарат штучної сльози самостійно

Ви можете купувати зволожуючі краплі для очей без консультації з лікарем, орієнтуючись тільки на симптоми, які відповідають ознаками синдрому сухого ока: відчуття сухості при морганні, почервоніння очей, відчуття печіння, чужорідного тіла під повікою. Але в такому разі будьте готові не отримати бажаного ефекту.

Перед придбанням крапель штучної сльози важливо проконсультуватися з офтальмологом з кількох причин.

  1. Точна діагностика. Тільки лікар може визначити, чи у вас синдром сухого ока, чи, наприклад, алергічний кон’юнктивіт. Деякі захворювання мають схожі симптоми, тому краще не займатися самодіагностикою і проконсультуватися з фахівцем. Якщо ви будете лікувати запальне захворювання як синдром сухості очей, у кращому випадку це не дасть результату, а в гіршому призведе до посилення симптомів.
  2. Вибір препарату. Ви вже знаєте, що краплі штучної сльози бувають різними. Залежно від ступеня синдрому сухого ока, може підійти препарат з високою або низькою концентрацією гіалуронової кислоти чи додатковими компонентами (наприклад, декспантенолом). Придбавши препарат “навмання”, можна не вгадати і зрештою не отримати необхідного ефекту.
  3. Додаткові фактори. Можливо, ви носите контактні лінзи? Чи постійно користуєтеся якимись очними краплями? Або є ймовірність, що синдром сухості очей спричинили гормональні зміни в організмі, аутоімунне захворювання або прийомом будь-яких медикаментів? Усі ці фактори можуть впливати на вибір зволожуючого препарату для очей.
  4. Рекомендована частота і тривалість застосування крапель. Іноді краплі рекомендують застосовувати 3-4 рази на день, але іноді вистачає 1-2 закапувань впродовж дня. Не варто орієнтуватися на власні здогади, якщо можна скористатися рекомендацією лікаря і не витрачати зайвих грошей. Наприклад, препарати лінійки Хіло (Хіло-Комод, Хіло-Комод Форте, Хіло-Кеа) можна використовувати протягом шести місяців після того, як розкритий флакон. Тобто, навіть якщо лікар призначить вам користуватися краплями один-два рази на день, терміну придатності крапель вистачить для того, щоб ви використали весь об’єм крапель із флакона. Усі ці препарати містять високомолекулярну гіалуронову кислоту, при цьому в їхньому складі немає консервантів і фосфатів.

Зважаючи на те, що при самостійному виборі сльозозамінників є велика ймовірність купити не той препарат, який потрібен саме у вашому випадку, консультація перед покупкою дає можливість заощадити не тільки гроші,  а й час. Адже так ви почнете отримувати ефект від лікування одразу, а не після довгих спроб “вгадати” потрібний засіб.

Поделиться с друзьями :
Очні краплі при синдромі сухого ока з гіалуроновою кислотою Хіло-Комод
Дізнатися більше

Статті по темі

устали глаза

При постійному зоровому напруженні очі досить швидко втомлюються, тож...

Детальніше
гиалуронвая кислота для глаз

Кожен, хто коли-небудь відчував сухість очей або кому діагностували синдром...

Детальніше
дискомфорт в глазах

Відчуття, ніби очі палить і пече, рідко буває самостійним симптомом – як...

Детальніше
Пройти тест Дізнайся, чи є у тебе синдром
сухого ока та обери свій ХІЛО