fbpx

Навіщо потрібна сльоза і чи все ми про неї знаємо?

Ми звикли вважати, що сльози – це те, що виділяється під час плачу. Сльоза в розумінні більшості пов’язана з емоційними станами – ця рідина виділяється з очей у великій кількості, якщо ми дуже засмучені, зворушені, раді, налякані … Але виявляється, сльоза під час плачу – це одне, а сльозова рідина, яка виробляється оком постійно – інше. У них різні не тільки функції, а й склад.

Яким є склад сльози

Так звана “емоційна сльоза” містить крім води, яка є її основою, різні гормони. Це пов’язано з тим, що будь-які сильні емоції спричиняють короткочасні гормональні зміни в організмі, що впливає на складі сльози.

Найбільш “водянистими” є “рефлекторні” сльози – сльозові залози виробляють їх у відповідь на подразнення ока, потрапляння в нього стороннього тіла, їдкого запаху, диму, пилу, соку рослин або овочів.

Ці види сльози дуже відрізняються за складом від рідини, яку виробляють одразу кілька залоз для постійної підтримки сльозової плівки, яка вкриває поверхню ока. Вона складається з трьох шарів: ліпідного (верхнього, найближчого до поверхні), водного (середнього, що складається в основному з води та невеликої кількості мінеральних речовин, а також муцинового шару (нижнього, що забезпечує рівномірний розподіл водного шару по всій поверхні ока та її щільного прилягання).

Тобто, сльоза складається з

  • води (99% складу)
  • неорганічних речовин (карбонату натрію та магнію, хлориду натрію (солі)
  • лізоциму (бактерицидного компонента)
  • різних білків

Склад рідини змінюється під впливом емоційного стану (якщо це “емоційні сльози”), а також під впливом загального стану організму, зокрема, гормональних змін в організмі – це стосується, насамперед, рідини, яка формує сльозову плівку.

Навіщо потрібна сльоза

  • Захищає очі від шкідливих впливів довікілля.
  • Очищує очі від сторонніх часток, що потрапили на поверхню рогівки.
  • Забезпечує живлення тканин ока.
  • Зволожує поверхню очей.
  • Знищує більшість бактерій, які потрапляють на поверхню рогівки, завдяки дії лізоциму.
  • Відповідає за доставку кисню до рогівки ока.
  • Видаляє вуглекислий газ і продукти життєдіяльності клітин епітелію рогівки.
  • Забезпечує світлозаломлення,адже робить поверхню рогівки гладкою.
  • Виконує комунікативну функцію, що властиво тільки сльозі людини – адже тільки ми передаємо одне одному свій емоційний стан за допомогою плачу.

Вироблення та відведення сльозової рідини: механізм дії

За вироблення та відведення сльози відповідає сльозовий апарат. Він включає залози, які виробляють рідину, і протоки, за якими вона стікає в порожнину носа. Частина сльозової рідини випаровується з поверхні ока. Сльозова залоза, що знаходиться ближче до зовнішнього краю верхньої повіки, виробляє рідину, яка сльозовими протоками потрапляє до поверхні ока. При морганні сльоза, а також рідина, яку виробляють потові й сальні залози (вона формує муціновий та ліпідний шари сльозової плівки) рівномірно розподіляється на поверхні рогівки. Це відбувається при кожному морганні. Рідини, які утворюють сльозову плівку, виробляються постійно. Надлишок сльози потрапляє в сльозовий мішечок, далі – у сльозову точку, потім в один зі сльозових каналів, і зрештою через нососльозовий канал виводиться через нижній носовий хід. Звучить досить складно, але функціонує відмінно: якби не система постійного відновлення сльози, око було б сухим та запаленим, а зір – нечітким. Натомість без системи відведення зайвої рідини очі б постійно сльозилися.

Власне, те й інше – інтенсивне висушування поверхні ока та надлишкова сльозотеча – трапляються, і є порушеннями роботи сльозового апарату або хворобами сльозової плівки. Одне з найпоширеніших захворювань, що супроводжується підвищеною сухістю рогівки – синдром сухого ока. Він розвивається, по-перше, через те, що волога з поверхні ока випаровується надто швидко і сльозова плівка не відновлюється повноцінно через те, що людина рідше моргає. Другий механізм розвитку синдрому сухості очей – недостатня продукція сльози або порушення її складу.

Чи замінює штучна сльоза природну сльозову плівку

Штучна сльоза – це препарати в формі офтальмологічних крапель або рідше гелів, які містять речовини, що виконують функції природної сльози. Перш за все йдеться про тимчасове зволоження. Однак деякі діючі речовини також дозволяють відновлювати всі шари сльозової плівки, довго утримувати вологу на поверхні рогівки, позбавляють дискомфорту під час носіння контактних лінз. Тобто, сучасна штучна сльоза – це не просто розчин солі, як в 1960-х роках, коли такі препарати тільки почали з’являтися на ринку. Зараз вони не використовуються – принаймні, сольові розчини аж ніяк не можна назвати замінником природної сльози. Нинішній стандарт – це сльозозамінники третього покоління, краплі штучної сльози на основі гіалуронової кислоти.

Штучна сльоза з гіалуроновою кислотою – це рідина, максимально близька за складом до природної сльозі. Такі препарати дозволяють відновити сльозову плівку та забезпечити постійне зволоження рогівки при синдромі сухого ока, короткочасній сухості очей (наприклад, через вплив погодних умов), зменшити почервоніння очей при втомі. Важливо, що завдяки таким препаратам сльозова плівка може виконувати свої функції – захищати око, живити його, забезпечувати гладкість поверхні рогівки, необхідну для заломлення світла та гострого зору.

Поделиться с друзьями :
Очні краплі при синдромі сухого ока з гіалуроновою кислотою Хіло-Комод
Дізнатися більше

Статті по темі

гіалуронова кислота

Гіалуронова кислота є в організмі кожного з нас. Вона присутня в шкірі, суглобах,...

Детальніше
Сухі очі за кермом

Якщо маєте багато справ та часто подорожуєте містом, не варто забувати про...

Детальніше
краплі для лінз

На жаль, людям, що носять контактні лінзи вкрай не зручно проводити час в укритті....

Детальніше
Пройти тест Дізнайся, чи є у тебе синдром
сухого ока та обери свій ХІЛО