fbpx

Як правильно доглядати за контактними лінзами

Контактні лінзи носять мільйони людей в ​усьому світі. Колись цей засіб корекції зору вважався небезпечним – лінзи робили зі скла, пізніше – з пластика. Ставлення до цього виду оптики змінилося з появою м’яких контактних лінз. Вони максимально безпечні, зручні, їх легко підібрати під різні параметри зору та ока, та й коштують вони цілком доступно.

Звичайно, за контактними лінзами потрібно доглядати і взагалі користуватися ними, дотримуючись певних рекомендацій. Тому такий засіб корекції зору переважно обирають люди, які можуть дисципліновано виконувати правила. У такому випадку це можливість отримати прекрасний зір з мінімумом незручностей – на відміну, наприклад, від корекції зору окулярами.

Історія створення контактних лінз

Скляні лінзи почали виробляти кілька століть тому, причому не тільки оптики, а й склодуви. Ці засоби корекції зору були склеральними, тобто через свій великий діаметр вкривали майже всю передню поверхню ока. Важкі, незручні, небезпечні, дорогі, мало кому доступні, не пристосовані для тривалого носіння і якісної корекції зору – такими були контактні лінзи на світанку своєї історії.

Масове виробництво лінз почалося в Німеччині на початку ХХ століття завдяки зусиллям відомої дотепер компанії CarlZeiss. Комбінувати скло з пластиком стали ближче до середини минулого століття. Завдяки цьому лінзи стали легшими й дешевшими, але це принципово не змінило ситуацію, адже вони все ще були склеральні. Трохи пізніше, в середині ХХ століття, почали робити лінзи за формою рогівки. Вони менші й легші за склеральні, крім того, для їхнього виготовлення почали використовувати полімерні матеріали, тож ситуація змінилася радикально: тепер лінзи стали доступними, їх можна було носити близько 10-ти годин, не знімаючи. Втім, вони залишалися жорсткими, погано пропускали повітря в порівнянні з сучасними лінзами, сильніше подразнювали очі. Можно тільки собі уявити, наскільки високий був ризик розвитку синдрому сухого ока і як швидко він проявлявся! Зараз ми користуємося м’якими контактними лінзами – силіконовими, гідрогелевимі, ​​силікон-гідрогелевими. Жорсткі використовують тільки в рідкісних випадках, при деяких порушеннях рефракції. Усі типи лінз, навіть максимально сучасні, які пропускають повітря, вважаються провокуючим фактором щодо розвитку синдрому сухості очей. Це пов’язано саме з типом корекції: лінза контактує з поверхнею ока, порушуючи цілісність сльозової плівки. Але про це поговоримо пізніше.

Чим популярнішим ставав цей засіб корекції зору, тим більше розвивалися напрямки, пов’язані з діагностикою зору та підбором лінз, їх виготовленням, а також з виробництвом засобів догляду за лінзами та препаратів для зволоження очей при носінні лінз.

Це контактний спосіб корекції зору, що означає підвищений ризик потрапляння інфекції в очі. Щоб такого не сталося, необхідно дотримуватися деяких правил.

Чому потрібно чистити лінзи?

Це стосується насамперед лінз планової заміни. На відміну від одноденних одноразових, ними користуються зазвичай протягом місяця. На поверхні лінз накопичуються крихітні відкладення з клітин білків і жирів. У найкращому випадку вони спричинять просто дискомфорт при носінні, а в найгіршому – спровокують подразнення або інфекційне захворювання.

Термін “чищення лінз” не зовсім правильний. Це догляд у повному розумінні слова – лінзи потрібно правильно одягати і знімати, промивати їх, дезінфікувати, зберігати в спеціальному контейнері.

Правильно доглядати за цим засобом корекції зору потрібно з двох причин:

 • це дозволяє уникнути інфекційних захворювань і подразнення поверхні ока;
 • це дає можливість використовувати лінзи протягом всього терміну експлуатації без зниження їхньої якості.

Догляд за лінзами: завжди однаковий набір дій

Усі дії з лінзами потрібно робити тільки чистими й сухими руками. Пам’ятайте, що ані на оптику, ані в контейнер для зберігання не повинна потрапляти водопровідна вода.

Догляд за лінзами після використання:

 1. Зняту з ока лінзу покладіть на долоню, налийте трохи розчину для лінз і промийте її акуратно пальцем іншої руки з одного та з іншого боку. Зверніть увагу: на деяких розчинах зазначено, що при їхньому використанні не потрібно механічне очищення (на упаковці написано “no-rub”). Але навіть якщо ви користуєтеся таким розчином, не полінуйтеся протерти лінзу з обох боків пальцем.
 2. Промиту лінзу сполосніть розчином.
 3. Покладіть лінзу у відповідне відділення контейнера, налийте в нього розчин. Не можна доливати свіжий розчин у використаний – завжди потрібно повністю замінювати його свіжим. Лінза повинна бути цілком вкрита розчином.
 4. Регулярно очищуйте контейнер для лінз. Пам’ятайте, що при цьому не можна використовувати водопровідну воду, а сам контейнер слід своєчасно змінювати – зазвичай він служить стільки, скільки служить лінза (до 30 днів).
 5. Усі дії повторіть з другою знятою лінзою. Завжди знімайте і надягайте лінзи в одному порядку.
 6. Перед нічним зберіганням переконаєтеся, що контейнер щільно закритий. Лінзи повинні знаходитися в розчині 4-8 годин – в залежності від матеріалу лінз та розчину.

Догляд за лінзами перед використанням:

 1. Помийте і висушіть руки. Простежте, щоб на них не залишалося ворсинок.
 2. Дістаньте лінзу, покладіть на долоню, промийте розчином, після цього надягніть.
 3. Дії повторіть з другої лінзою. Встановлюйте лінзи завжди в одному порядку!
 4. Вилийте з контейнера розчин, що залишився після зберігання лінз, налийте свіжий розчин, промийте контейнер і залиште відкритим, щоб він повністю висох.

Чого не можна робити при носінні лінз і під час догляду за ними:

 1. Завжди знімайте лінзи перед купанням в басейні або відкритій водоймі, відвідуванням сауни або лазні.
 2. Не намагайтеся “промити” лінзу слиною – це загрожує бактеріальним зараженням очей.
 3. Не зберігайте лінзи в краплях для очей (наприклад, сльозозамінниках).
 4. Використовуйте розчин тільки одного виробника, не змішуючи його з іншим.
 5. Слідкуйте за графіком заміни лінз і контейнера і не порушуйте його.

Синдром сухого ока при носінні лінз: ризик є завжди

Незалежно від того, наскільки ретельно ви доглядаєте за лінзами, навіть при своєчасній заміні та дотриманні всіх правил, висока ймовірність розвитку синдрому сухого ока. У тих, хто носить лінзи, він розвивається через особливості засобу корекції зору: чужорідний предмет в оці постійно розділяє сльозову плівку, “розбиваючи” її шари. При цьому відбувається наступне: тієї частини сльозової плівки, що залишилася під лінзою, недостатньо для зволоження ока, а та частина, що знаходиться над лінзою, надто швидко випаровується. Тому у тих, хто носить лінзи, часто стають червоними очі. Ця зовнішня ознака доповнюється неприємними відчуттями: почуттям сухості очей при морганні, відчуттям, ніби лінза заважає або зсунулася з місця, свербінням, сльозотечею, підвищеною чутливістю очей до зміни температури повітря.

Через ризик розвитку синдрому сухого ока всім, хто носить контактні лінзи, рекомендують використовувати краплі штучної сльози (або, як часто говорять, “зволожуючі краплі для лінз”). Якщо такий препарат створений на основі гіалуронової кислоти високої молекулярної маси, не містить консервантів і фосфатів, його можна використовувати протягом тривалого часу. Користувачі лінз застосовують такі сльозозамінники роками, капаючи їх 1-2 рази на день для комфортного носіння засобу корекції зору. Для тривалого застосування підходять зволожуючі краплі з гіалуроновою кислотою Хіло-Комод. Їх призначають при синдромі сухості очей, спричиненому, в тому числі, носінням лінз. Завдяки краплям  Хіло-Комод зникає дискомфорт і почервоніння. Зручність препарату і в тому, що асептичність флакону дозволяє застосовувати краплі протягом шести місяців після початку використання.

Поделиться с друзьями :
Очні краплі при синдромі сухого ока з гіалуроновою кислотою Хіло-Комод
Дізнатися більше

Статті по темі

устали глаза

При постійному зоровому напруженні очі досить швидко втомлюються, тож...

Детальніше
гиалуронвая кислота для глаз

Кожен, хто коли-небудь відчував сухість очей або кому діагностували синдром...

Детальніше
дискомфорт в глазах

Відчуття, ніби очі палить і пече, рідко буває самостійним симптомом – як...

Детальніше
Пройти тест Дізнайся, чи є у тебе синдром
сухого ока та обери свій ХІЛО