Синдром сухого ока актуальний в будь-яку пору року

Ті, кому пощастило все літо або більшу його частину провести у відпустці, через деякий час після повернення до роботи стикаються з втомою очей, яка супроводжується почервонінням кон'юнктиви, ріжучої болем і постійним відчуттям «піску» в очах. З початком осінньої негоди відчуття дискомфорту посилюється і доповнюється новими симптомами. У першому випадку винна робота за комп'ютером, адже коли ми дивимося в монітор, наші зорові нерви перенапружуються. У другому - вітер, пил, зміни вологості повітря і робота опалювальних приладів, які негативно впливають на ступінь зволоженості очей. Обидва фактори можуть спричини вкрай несприятливе захворювання - синдром сухого ока.

 Що таке синдром сухого ока?

Cиндром сухого ока - патологічний стан, який проявляється внаслідок недостатньої зволоженості поверхні очного яблука. Лікарі також можуть називати його "кератокон'юнктивіт" або "ксерофтальмия". Але незалежно від назви, це захворювання очей негативно позначається на здоров'ї і загрожує зниженням чіткості та гостроти зору. Сльозова плівка на поверхні ока завтовшки всього 6-12 мкм виконує найважливішу захисну функцію, оберігаючи рогівку від пересихання та впливу зовнішніх подразників. Якщо з будь-якої причини відбувається порушення її цілості або продуктивності, виникає сухість очей.

 

Раніше люди стикалися з подібною проблемою здебільшого в пенсійному віці, коли причиною поступового «висихання» рогівки ставали гормональні зміни в старіючому організмі. Тепер же зі скаргами на сухість в очах до офтальмологів звертаються молоді люди 30-40 років, а іноді і молодше. У народі цю поширену проблему назвали «комп'ютерним синдромом», адже насамперед постійна робота з гаджетами сприяє зниженню зволоженості очей. Нині синдром сухого ока визнаний найпоширенішим офтальмологічним захворюванням, яке розвивається внаслідок технологічного прогресу та популярності «офісних» і IT-професій.

 Синдром сухого ока: проблема офісних працівників

Згідно зі статистичними даними сухість очей щоденно проявляється у кожної другої людини, що працює за ПК або ноутбуком. В цілому  ця проблема знайома більше ніж 90% всіх користувачів, причому у жінок синдром сухого ока зустрічається в 9 разів частіше, ніж у чоловіків. За останні кілька десятиліть частота прояву цього синдрому збільшилася майже в 5 разів.

 

Але невже сучасні гаджети та комп'ютерний монітор настільки безжалісні до очей? Адже технічний прогрес вже давно обіцяє нам екрани, що не виділяють шкідливого випромінювання? Виявляється, справа не в якості екрану, а в нашій зоровій взаємодії з ним. Під час роботи або перегляду відео ми настільки зосереджені, що буквально забуваємо блимати. Кількість блимань скорочується вдвічі, і сльозова плівка не встигає відновлюватися, але при цьому починає швидше випаровуватися. Додайте до цього стрес, неправильне освітлення, кондиціонер або опалювальні радіатори, які «спалюють» кисень і вологу з повітря, і процес висихання рогівки прискориться.

 

Зниження зволоженості рогівки неможливо не помітити. Сухі очі червоніють, сверблять і сльозяться, відчуваються різі при кожному блиманні, іноді складно сфокусуватися, зір затуманюється. Нерідко зоровий дискомфорт супроводжується головним болем і загальною втомою.

Чому виникає сухість очей?

 

За нормальних умов сльозова плівка складається з трьох шарів і рівномірно вкриває рогівку, безперервно оновлюючись. Це дозволяє підтримувати чистоту на поверхні очей, зволожувати її та усувати сторонні предмети (смітинки, пил). Факторів, що провокують синдром сухого ока, безліч, натомість причини лише дві:

 

 1. Зниження кількості сльози. Щойно швидкість випаровування сльози перевищує швидкість регенерації, рогівка починає висихати і виникає синдром сухого ока. Оскільки в її утворенні беруть участь сльозові залози повік, збій може бути викликаний порушенням їхньої роботи. Порушення також відбувається через вплив несприятливих зовнішніх умов (яскраве сонце, спека, сильний вітер). Проблеми з виробленням сльози можливі як побічний ефект прийому деяких ліків.

 2. Зменшення якості сльози. Як вже було сказано, слізна плівка багатошарова, вона складається з ліпідного, водного і муцинового шарів, кожен з яких виконує окрему живильну і захисну функції. Порушення будь-якого з них внаслідок прискореного або нерівномірного випаровування сльози загрожує висиханням очей. Перенесені офтальмологічні операції, гормональний дисбаланс і носіння контактних лінз можуть відбитися на якості складу слізної рідини.

Чим може бути спричинений дискомфорт в оці?

 Як уже було сказано, синдром сухого ока супроводжується неприємними, а іноді й болісними симптомами. Тривала робота за комп'ютером (ноутбуком, планшетом, смартфоном) служить основним джерелом їхнього виникнення. До інших чинників, що провокують втому і сухість очей, належать:

 

 • вік - в процесі природного старіння багато органів і системи організму зазнають змін, слабшають і деградують;

 • тривалий перегляд телевізора або читання при поганому освітленні;

 • керування автомобілем у темну пору доби і при поганій погоді (сутінки, туман, злива, снігопад);

 • несприятливий вплив навколишнього середовища: сухе повітря вдома або в офісі через кондиціонер або прилади для опалення, смог, пил, вітер, сигаретний дим тощо;

 • використання контактних лінз (незалежно від їх виду і дотримання правил їх носіння та заміни);

 • прийом лікарських препаратів (гормональних, антигістамінних, антидепресантів);

 • механічні травми, захворювання (блефарит, "ячмінь") і перенесені операції на очах (наприклад, лазерна корекція зору);

 • деякі аутоімунні, ендокринні, дерматологічна та неврологічні захворювання;

 • зміна гормонального фону (вагітність, лактація, менопауза тощо);

 • неякісне харчування і брак поживних речовин, а саме - корисних жирів.

 • На жаль, часто синдром сухого ока провокують одразу кілька факторів, що значно ускладнює лікування.

 Як офтальмологи діагностують синдром сухого ока?

Ігнорування дискомфортних симптомів, що сигналізують про проблеми зі зволоженням очей, тягне за собою ризик розвитку серйозних і незворотних патологій, зокрема, ерозій на рогівці та її інфікування. Тому при перших проявах дискомфорту необхідно відвідати лікаря. Тільки комплексне обстеження очей і консультація досвідченого фахівця дозволить точно встановити діагноз. Огляд пацієнта відбувається наступним чином:

 

 1. Насамперед лікар вислуховує скарги та за розповіддю пацієнта намагається встановити причину появи скарг. Також він цікавиться наявністю хронічних захворювань і ліками, які приймає пацієнт.

 2. Візуально оглядає очі, намагаючись виявити можливі проблеми, пов'язані з блиманням.

 3. Виробляє аналіз видимих частин очі (біомікроскопію) за допомогою щілинної лампи. Ретельний огляд структури ока дозволяє виявити більшість патологій.

 4. Проводить додаткові тести з метою підтвердження попереднього діагнозу. Найбільш точний - проба Ширмера - це дослідження, яке показує рівень зволоженості рогівки. Спеціальні паперові смужки-фільтри вкладають у нижню повіку. У нормі вони реєструють показник не менше 10 мм вологи. В іншому випадку діагностується синдром сухого ока.

Чим лікують синдром сухого ока?

Своєчасне виявлення і грамотна терапія сухості очей дозволяє уникнути переходу захворювання в хронічну стадію і зниження якості зору. Лікування при синдромі сухого ока дозволяє відновити якість і підтримувати нормальну кількість сльозової рідини, щоб звести до мінімуму дискомфортні відчуття в очах.

 

Головним препаратом, який застосовують при виявленні синдрому сухого ока, є краплі штучної сльози, такі як Хіло Комод і Хіло Комод Форте. Вони мають різний відсоток гіалуронової кислоти в складі і призначаються в залежності від стадії захворювання. Препарати штучної сльози забезпечують природне зволоження і утворюють на очах захисну плівку, схожу до  натуральної сльозі, допомагаючи швидко усунути сухість і подразнення очей.

 

Якщо стадія захворювання перейшла у важку, застосовуються додаткові заходи для зменшення відтоку сльози. Для цього в слізні протоки вставляються спеціальні пробки-обтуратори, або проводиться хірургічна операція. В якості допоміжних процедур може бути призначений прийом вітамінно-мінерального комплексу на основі поліненасиченої кислоти Омега-3, а також теплі компреси і масаж повік.

Профілактика сухості очей

 Щоб уникнути неприємних відчуттів в очах і надовго зберегти їхнє здоров'я, слід дотримуватися таких правил:

 

 • Чергуйте роботу з відпочинком. Щонаймене кожні 50 хвилин робіть перерви, які знімуть напруження очей - встаньте з робочого місця, зробіть гімнастику для очей, подихайте свіжим повітрям.

 • Слідкуйте за освітленістю кімнати, контрастністю зображення і розміром шрифту на екрані - вам повинно бути комфортно дивитися на монітор.

 • Дбайте про гігієну очей. Не тріть їх немитими руками, вмивайтеся тільки чистою водою і контролюйте вологість повітря в приміщенні.

 • Завжди носіть сонцезахисні окуляри. УФ-випромінювання, присутнє в будь-яку пору року і за будь-якої погоди, небезпечне для очей. Окуляри також захистять очі від вітру та пилу.

 • Дотримуйтеся принципів правильного харчування. Корисні продукти і щоденне вживання достатньої кількості чистої води дозволять зберегти здоров'я не тільки очей, а й усього організму.

 • Регулярно користуйтеся зволожуючими очними краплями Хіло Комод, особливо під час роботи за комп'ютером і при носінні контактної оптики. Краплі допоможуть запобігти надмірному випаровуванню сльози і виникненню дискомфорту навіть при підвищеній чутливості очей.

 • Ходіть на консультацію до офтальмолога щонайменше 1 раз на рік.