Чому втомлюються очі та чи небезпечно це для зору?

Одним з найпоширеніших офтальмологічних діагнозів останніх років є втома очей, по-медичному - астенопія. По суті, це спазм, що виникає при сильному напруженні внутрішніх парних м'язів очей та заважає його нормальному фокусуванню. Усі ми змалку пам'ятаємо, як батьки забороняли читати лежачи і в темряві, а також проводити багато часу перед телевізором. Але тільки в дорослому віці багато хто зрозумів, що батьки мали рацію. Адже саме надмірне навантаження на очі повільно, але систематично знижує гостроту зору.

 Причини, симптоми і наслідки астенопии

 Фактори, що провокують сухість і втому очей, можуть бути різними:

  • тьмяне або занадто яскраве освітлення;
  • тривале читання;
  • довга робота за комп'ютером або перегляд телевізора;
  • водіння авто в умовах поганої видимості;
  • стрес.

Явище, коли втомлюються очі від комп'ютера, навіть має окрему назву - комп'ютерний зоровий синдром. У наш час воно характерне для більшості людей будь-якого віку, але не повинно ставати нормальним або звичним. Провівши пару годин за комп'ютером, все відчувають незначну зорову втому. Очі червоніють і сльозяться, починають свербіти, пекти, часто з'являється відчуття сухості. Здається, що це цілком нормально, адже чого ще очікувати від роботи перед монітором. Але тимчасовий дискомфорт в очах переростає в гострий біль, який щоразу стає сильнішим й тривалішим, супроводжуючись головним болем. Коли астенопія прогресує, картинка перед очима двоїться і розпливається. Тоді доводиться докладати зусилля, щоб перевести погляд з ближнього об'єкту на дальній.

 Чим небезпечний дискомфорт в очах?

Ігнорування перших симптомів може мати серйозні ускладнення. Нерідко вони спричиняють більш серйозні захворювання. Щонайменше - почне погіршуватися зір. Пізніше з'являться болі, печіння і різі, які з часом можуть призвести до увеїту, катаракти або глаукоми. Помітивши, що температура біля очей підвищується, а об'єкти змінюють свою форму або розмір, можна діагностувати запалення рогівки ока - кератит. Очі також втомлюються, коли в хрящах шийного відділу хребта починаються дистрофічні порушення.

Тому дуже важливо стежити за здоров'ям, відстежувати будь-які ознаки дискомфорту, регулярно відвідувати офтальмолога. Недостатньо просто чекати, коли очі відпочинуть і біль мине самостійно.

 Як зняти сухість і втому очей?

 Пропонуємо кілька простих та ефективних рекомендацій, які допоможуть підтримувати очі здоровими:

  • Подбайте про хороше освітлення на робочому місці. Воно має бути якісним і рівномірним. Якщо ви користуєтеся додатковими джерелами світла, переконайтеся, що вони не дуже яскраві, не спрямовані в очі або на екран.
  • Дотримуйтеся дистанції. Якщо ви працюєте за комп'ютером і проводите за ним більше години на день, дуже важливо визначити правильну дистанцію. Відстань між очима та екраном має становити щонайменше 50 см;
  • Робіть перерви. Багато досліджень підтверджують, що переважна більшість людей, що працюють за комп'ютером, має неприємні відчуття в очах вже через годину-дві. Тому, якщо втомилися очі, а ще краще - кожні 20 хвилин, ненадовго відводьте погляд від екрана, дивлячись в далину. І не забувайте про прогулянки на свіжому повітрі.
  • Зволожуйте очі. Коли ми довгий час дивимося в екран, зосередившись на чомусь, то вдвічі менше блимаємо, що призводить до порушення сльозової плівки. Тоді й починає здаватися, ніби в очі насипали піску. Коли втомлюються очі, краплі «Хіло Комод» допоможуть виправити ситуацію. Це офтальмологічні краплі «штучна сльоза» на основі розчину гіалуронової кислоти, які допомагають усунути неприємні симптоми й надалі не допустити сухості та втомлюваності очей.
  • Регулярно відвідуйте офтальмолога. Тільки лікар може на початкових стадіях визначити «замасковані» під втому й небезпечні для зору захворювання, і допоможе вчасно їх позбутися.