Завдяки зору ми отримуємо величезні обсяги інформації. Це один із найбільш активно діючих органів. Водночас поступове погіршення зору вважається нормою. Ослаблення зору пов'язане, насамперед, з віковими змінами в організмі, але існує чимало факторів, які негативно впливають на нашу здатність бачити і можуть прискорити процес зниження зору чи навіть спричинити його втрату.

Синдром сухого ока. В епоху комп'ютерів та гаджетів погляд багатьох людей практично весь час впродовж дня прикутий до екрану. Самі дисплеї не несуть суттєвої загрози зору. Причина, чому псується зір від комп'ютера, криється в недотриманні часу використання та допустимої відстані до монітора, що негативно позначається на здоров'ї очей. За звичною для нас зоровою втомою криються серйозні проблеми. Якщо вчасно не схаменутися, з високою ймовірністю виникне синдром сухого ока - патологічний стан, що характеризується недостатньою зволоженістю очної поверхні. Його основні симптоми знайомі практично кожному:

 • різі та печіння
 • поколювання і свербіж
 • сльозоточивість
 • почервоніння
 • відчуття піску і стороннього тіла в оці
 • світлочутливість
 • помутніння зору

На ранніх стадіях захворювання ці ознаки слабо виражені і минають швидко. Чим довше ігнорувати тривожні симптоми, тим частіше вони будуть виникати і болючіше протікати, поступово набуваючи хронічної форми. У важкій стадії синдром сухого ока вражає рогівку і кон'юнктиву, спричиняє серйозні патології, які можуть призвести до часткової або повної втрати зору. На щастя, до таких ускладнень доходить рідко, але і без них синдром сухого ока негативно позначається на якості життя. До групи ризику розвитку синдрому сухого ока належать люди, які носять контактні лінзи, перенесли офтальмологічні операції, а також особи старше 50 років, алергіки, діабетики.

Причиною скарг на сухі очі, крім роботи за комп'ютером, може бути постійне перебування в приміщеннях із сухим повітрям, тривале читання, водіння автомобіля. Якщо повністю виключити всі подразнюючі чинники неможливо, намагайтеся частіше давати очам відпочинок, гуляти на свіжому повітрі, а також обов'язково використовуйте зволожуючі краплі «штучна сльоза». Це аналоги натуральною сльози, вони перешкоджають пересиханню поверхні ока. Оскільки капати їх потрібно регулярно, при виборі препарату звертайте увагу на діючу речовину в складі і відсутність консервантів. Німецькі офтальмологічні краплі Хіло Комод на основі гіалуронової кислоти - ідеальний варіант для профілактики та усунення синдрому сухого ока.

Астенопія (втома очей). Природою передбачено, що 80% часу очі повинні дивитися вдалину, при цьому «близьке» навантаження для них дуже шкідливе. Якщо говорити про будову ока, то за чітке зображення предметів відповідає кришталик. Він є свого роду лінзою, яка преломлює промені світла на сітківку і фокусується на видимому оку зображенні. Щоб однаково добре бачити зблизька і здалека, кришталик змінює свою форму (кривизну) завдяки циліарному м'язові. Постійне перенапруження очних м'язів, особливо при малій відстанівід очей до об'єкта під час роботи за комп'ютером або з документамиослаблюєїх.

Астенопію не можна назвати хворобою, але вона з легкістю може трансформуватися в різні очні недуги (спазм акомодації, кон'юнктивіт, блефарит). Вона має такі симптоми:

 • двоїння в очах
 • розмитість і розпливчастість зображення
 • рясна сльозотеча
 • дискомфортні відчуття (різі, печіння) в очах
 • головні болі

Щоб запобігти астенопії, достатньо грамотно чергувати час роботи і відпочинку для очей, а також дотримуватися норм гігієни зору (відстань, освітлення тощо).

Порушення рефракції. Аномалії рефракції, що перешкоджають фокусуванню і формуванню чіткого зображення, вважаються одними з найбільш поширених порушень зору. У кожного третього жителя планети діагностують міопію (або короткозорість), при якій близькі об'єкти видно чітко, а на далекій відстані розрізняються погано. На гіперметропію (або далекозорість) страждає не менше людей - вони погано бачать близько розташовані предмети. Існує також астигматизм - викривлене, розмите сприйняття об'єктів на будь-якій відстані. Повністю запобігти цим порушенням не можна, але завдяки ранній діагностиці лікар-офтальмолог може грамотно скорегувати і зупинити їхній розвиток.

Травми очей. На жаль, від механічного пошкодження очей не застрахований ніхто. Періодично в наші очі потрапляють сторонні предмети - смітинки, піщинки, крмахи, які травмують рогівку. Навіть після того, як подразник був видалений, око залишається почервонілим, сльозиться і пече, що світчить про появу ерозії. Схожий стан можуть спостерігати люди, які забули зняти контактні лінзи на ніч, а вранці від болю не можуть розплющити очі. Травмами є подразнення і легкі опіки поверхні очей косметикою та засобами побутової хімії. На відновлення цілісності рогівки завжди потрібен час, але прискорити цей процес можна за допомогою спеціальних крапель на основі гіалуронової кислоти і декспантенола Хіло Кеа. Цей препарат чинить зволожуючу і протизапальну дію, швидко позбавляє дискомфортних відчуттів і скорочує час регенерації рогівки. Якщо внаслідок потрапляння стороннього предмета зіпсувався зір і біль довго не минає, потрібно негайно звернутися до лікаря.

Вікові захворювання очей. В процесі старіння організму в зоровому апараті людини відбувається безліч дегенеративних змін, які неухильно ведуть до зниження гостроти зору і можуть спровокувати деякі очні хвороби.

 • Глаукома - підвищення внутрішньоочного тиску і порушення кровопостачання внутрішньоочних структур, в результаті чого стискається зоровий нерв і погіршується доставка кисню до тканин. Ці фактори призводять до поступової втрати зору. Розрізняють кілька видів, форм і стадій розвитку глаукоми, але найчастіше вона зустрічається у людей старше 65 років, а також у тих, хто страждає на короткозорість і має часті запальні захворювання очей.
 • Катаракта - це помутніння кришталика, яке супроводжується затуманенням, зниженням яскравості та контрастності зору. Вона є першою за поширеністю причиною сліпоти в усьому світі. Хвороба розвивається повільно, але зупинити її важко. Ранні симптоми катаракти легко сплутати з менш підступними хворобами, тому найменші дефекти кришталика зможе виявити лише лікар. Однак завдяки сучасним технологіям катаракта успішно лікується хірургічно, шляхом заміни кришталика на штучний.
 • Макулодистрофія - ураження сітківки ока, ризик виникнення якого зростає після 50 років. Першими симптомами цього захворювання є «туман» перед очима і проблеми з сутінковим зором, коли людина починає гірше бачити в темряві. Можливо, ці порушення говорять тільки про дефіцит вітаміну А, але вони також можуть бути ранніми ознаками дистрофії або відшарування сітківки. Макулодистрофія - дуже небезпечне й підступне захворювання. На жаль, поки не існує способів повністю її вилікувати, однак офтальмологам вдається успішно сповільнювати перебіг захворювання. Важливо помітити перші ознаки хвороби і звернутися до лікаря. Без підтримуючого лікування макулодистрофія призводить до незворотної втрати зору.
 • Пресбіопія - зниження еластичності кришталика, внаслідок чого він втрачає здатність фокусуватися. Пресбіопія проявляється утрудненням сприйняття об'єктів на відстані витягнутої руки і з’являється після 40-45 років.

Якщо ви відчуваєте дискомфорт в очах або виявили, що погіршився зір, не намагайтеся самостійно шукати причину. Регулярні обстеження у офтальмолога дозволять діагностувати захворювання на ранніх стадіях. Це найнадійніший спосіб надовго зберегти гостроту зору.