fbpx

Щоб зберегти зір. Як реагувати на проблеми з очима?

Завдяки очам ми отримуємо близько 80 відсотків інформації про навколишній світ. Кожна друга нервова клітина мозку прямо або опосередковано бере участь у візуальному процесі. Наш зір – це справжнє диво сприйняття, в основі якого віртуозна взаємодія сотень мільйонів зорових клітин, крихітних і швидких очних м’язів, а також прозорих тканинних структур, таких як рогівка або склоподібне тіло. Не дивно, що коли очі відчувають хоча б найменший дискомфорт, якість життя істотно погіршується. Найпоширенішими проблемами сьогодні є синдром сухого ока та його симптоми, зниження гостроти зору, з інфекційних захворювань – кон’юнктивіт, з вікових – катаракта і глаукома. Як діяти в різних ситуаціях, коли відчувається дискомфорт або болісні відчуття в очах?

Після цілого дня в офісі за комп’ютером очі печуть і сверблять. Що робити?

Намагайтеся протягом дня активніше блимати і частіше робити перерви, відриваючись від екрану комп’ютера! Це не жарт: синдром сухого ока (за кордоном його також називають «синдром офісних очей») виникає саме тому, що, зосереджуючись на екрані комп’ютера, ми занадто рідко блимаємо. Швидкість моргання знижується з десяти до чотирьох за хвилину, цього недостатньо, щоб зволожити рогівку природною сльозою. Слізна плівка дуже важлива, тому що вона зберігає поверхню очного яблука еластичною і змиває дрібні смітинки. Якщо шар слізної плівки недостатній, повіки рухаються поверхнею ока, як по наждачному паперу – виникає подразнення, через яке страждає зір. Використання гаджетів, кондиціонери, контактні лінзи і тютюновий дим додатково погіршують ситуацію з пересиханням очей. Швидке полегшення забезпечується очними краплями штучної сльози (наприклад, Хіло-Комод). Вони зволожують око й утворюють захисну плівку на його поверхні.

У мене симптоми синдрому сухого ока, хоча я не працюю на комп’ютері й уникаю інших факторів, що спричиняють його.

Деякі хронічні загальні захворювання, наприклад, ревматизм або цукровий діабет, можуть призвести до порушення утворення сльозової плівки. Пересихання очей може бути спричинене й побічною дією деяких ліків (оральної контрацепції, антибіотиків, антидепресантів, антигістамінних, кортикостероїдів та ін). Синдром сухого ока часто проявляється також в літньому віці, без додаткових причин. Особливо ця проблема актуальна для жінок після менопаузи.

У деяких випадках проблема пов’язана з невеликими залозами, які виробляють ліпідний компонент для секреції сліз, що запобігає швидкому випаровуванню рідини з поверхні ока. Якщо край повік почервонів або спостерігається недостатність сльозової секреції, це може бути пов’язано з порушенням роботи мейбоміевих залоз. Функцію мейбомієвих залоз можна відновити певною стимуляцією, що включає аплікацію тепла та акуратний масаж. Обов’язково призначається і сльозозамінна терапія на весь той час, поки функція залоз не відновиться.

У перерахованих вище випадках рекомендуються краплі для очей з щільною, маслянистою текстурою, обумовлену підвищеним вмістом діючої речовини (наприклад, Хіло-Комод Форте). Особливо варто звернути увагу на лінійку препаратів Хіло-Комод, якщо передбачається тривале застосування препарату, адже ці краплі не містять консервантів.

Як швидко позбутися ячменю?

Найшвидше проблема вирішується за допомогою інфрачервоного світла. Якщо вдома є інфрачервона лампа, терапію можна проводити самостійно. Слід, заплющивши очі, направити лампу з відстані витягнутої руки на постраждалу ділянку. Процедура повинна тривати 10 хвилин, з періодичністю 3 рази на день. Ячмінь може пройти вже за 2 дні. Важливо: не натискайте на абсцес, гнійне запалення може поширитися!

Якщо ячмінь виникає часто, це може бути свідченням порушення роботи імунної системи або симптомом діабету.

Після дня, проведеного на пляжі, в очах мерехтить. Це може бути сонячний опік?

Так, це цілком імовірно. Віддзеркалення сонячного світла в воді збільшує УФ-випромінювання. У свою чергу, ультрафіолетове світло пошкоджує клітини рогівки. Зір стає нечітким, ніби на поверхні ока сотні піщинок, очі можуть боліти й сльозитися. Якщо спостерігається така проблема, слід уникати сонячного світла і проконсультуватися з офтальмологом. Поки на рогівці є дефекти, існує підвищений ризик інфекційного зараження ока. Втім, проблема досить швидко вирішується застосуванням зволожуючих крапель із загоюючим компонентом, наприклад, крапель Хіло-Кеа з декспантенолом.

Обов’язково носіть сонцезахисні окуляри з УФ-захистом впродовж усього періоду сонячної активності.

Кому рекомендований профілактичний скринінг глаукоми?

Рекомендується пройти тест на глаукому, якщо вам більше 40 років, в анамнезі сильна короткозорість (більше ніж мінус п’ять діоптрій) або у вас є близькі родичі з цим захворюванням. Часто глаукома діагностується лише тоді, коли більша частина нерва вже зруйнована. Тоді як при ранньому виявленні прогресування глаукоми можна вирішити проблему за допомогою очних крапель. Для діагностики хвороби вимірюється внутрішньоочний тиск, досліджується очне дно.

Огляд офтальмолога – що потрібно врахувати?

Обов’язково повідомте лікаря, які ви приймаєте ліки (наприклад, препарати від підвищеного артеріального тиску, депресії, алергії). Деякі хронічні захворювання, такі як ревматизм, розлади щитовидної залози і діабет, можуть вплинути на результат огляду очей. Фахівцям відомі випадки, коли зір пацієнта через коливання рівня цукру в крові змінювався в залежності від часу доби на дві діоптрії. У таких випадках офтальмолог повинен визначити значення корекції три або чотири рази, щоб знайти середнє значення. Порада для носіїв контактних лінз: перейдіть на окуляри за 24 години перед оглядом, тому що лінзи впливають на геометрію рогівки, і це також може вплинути на результати обстеження.

Звідки беруться чорні цятки, які іноді з’являються в очах?

За цим явищем ховаються нешкідливі помутніння в склоподібному тілі ока.

Привід для занепокоєння і звернення до офтальмолога – якщо кількість цього «візуального шуму» раптово підвищиться або якщо він супроводжується спалахами світла. Це може бути ознакою зміни положення склоподібного тіла, що в окремих випадках може призвести до відшарування сітківки. Чорні цятки також можуть вказувати на крововилив у склоподібне тіло.

Алергічна реакція. Що допомагає від сльозотечі, свербежу та набряку очей?

Якщо симптоми не яскраво виражені, промивання очей прохолодною водою полегшить свербіж – холод звужує кровоносні судини, які розширилися через запалення. Важливо: тримайте пальці подалі від очей, постарайтеся не терти очі. У такому стані органи зору більш схильні до інфікування. Якщо симптоми сильні, не обійтися без аптечних засобів. Спеціальні очні краплі з активними інгредієнтами азеластин, емедастін або левокабастин зменшують надмірну реакцію слизових оболонок на пилок. Також рекомендовано прийом пероральних антигістамінних препаратів. Якщо подразнення кон’юнктиви зберігається, краще звернутися до офтальмолога, щоб переконатися, що це справді алергічний кон’юнктивіт, а не синдром сухого ока, що проявляється схожими симптомами.

Поделиться с друзьями :
Очні краплі при синдромі сухого ока з гіалуроновою кислотою Хіло-Комод
Дізнатися більше

Статті по темі

гіалуронова кислота

Гіалуронова кислота є в організмі кожного з нас. Вона присутня в шкірі, суглобах,...

Детальніше
Сухі очі за кермом

Якщо маєте багато справ та часто подорожуєте містом, не варто забувати про...

Детальніше
краплі для лінз

На жаль, людям, що носять контактні лінзи вкрай не зручно проводити час в укритті....

Детальніше
Пройти тест Дізнайся, чи є у тебе синдром
сухого ока та обери свій ХІЛО