fbpx

Чому погіршується зір?

Завдяки зору ми отримуємо величезні обсяги інформації. Це один із найбільш активно діючих органів. Водночас поступове погіршення зору вважається нормою. Ослаблення зору пов’язане, насамперед, з віковими змінами в організмі, але існує чимало факторів, які негативно впливають на нашу здатність бачити і можуть прискорити процес зниження зору чи навіть спричинити його втрату.

Синдром сухого ока. В епоху комп’ютерів та гаджетів погляд багатьох людей практично весь час впродовж дня прикутий до екрану. Самі дисплеї не несуть суттєвої загрози зору. Причина, чому псується зір від комп’ютера, криється в недотриманні часу використання та допустимої відстані до монітора, що негативно позначається на здоров’ї очей. За звичною для нас зоровою втомою криються серйозні проблеми. Якщо вчасно не схаменутися, з високою ймовірністю виникне синдром сухого ока – патологічний стан, що характеризується недостатньою зволоженістю очної поверхні. Його основні симптоми знайомі практично кожному:

  • різі та печіння
  • поколювання і свербіж
  • сльозоточивість
  • почервоніння
  • відчуття піску і стороннього тіла в оці
  • світлочутливість
  • помутніння зору

На ранніх стадіях захворювання ці ознаки слабо виражені і минають швидко. Чим довше ігнорувати тривожні симптоми, тим частіше вони будуть виникати і болючіше протікати, поступово набуваючи хронічної форми. У важкій стадії синдром сухого ока вражає рогівку і кон’юнктиву, спричиняє серйозні патології, які можуть призвести до часткової або повної втрати зору. На щастя, до таких ускладнень доходить рідко, але і без них синдром сухого ока негативно позначається на якості життя. До групи ризику розвитку синдрому сухого ока належать люди, які носять контактні лінзи, перенесли офтальмологічні операції, а також особи старше 50 років, алергіки, діабетики.

Причиною скарг на сухі очі, крім роботи за комп’ютером, може бути постійне перебування в приміщеннях із сухим повітрям, тривале читання, водіння автомобіля. Якщо повністю виключити всі подразнюючі чинники неможливо, намагайтеся частіше давати очам відпочинок, гуляти на свіжому повітрі, а також обов’язково використовуйте зволожуючі краплі «штучна сльоза». Це аналоги натуральною сльози, вони перешкоджають пересиханню поверхні ока. Оскільки капати їх потрібно регулярно, при виборі препарату звертайте увагу на діючу речовину в складі і відсутність консервантів. Німецькі офтальмологічні краплі Хіло Комод на основі гіалуронової кислоти – ідеальний варіант для профілактики та усунення синдрому сухого ока.

Астенопія (втома очей). Природою передбачено, що 80% часу очі повинні дивитися вдалину, при цьому «близьке» навантаження для них дуже шкідливе. Якщо говорити про будову ока, то за чітке зображення предметів відповідає кришталик. Він є свого роду лінзою, яка преломлює промені світла на сітківку і фокусується на видимому оку зображенні. Щоб однаково добре бачити зблизька і здалека, кришталик змінює свою форму (кривизну) завдяки циліарному м’язові. Постійне перенапруження очних м’язів, особливо при малій відстанівід очей до об’єкта під час роботи за комп’ютером або з документамиослаблюєїх.

Астенопію не можна назвати хворобою, але вона з легкістю може трансформуватися в різні очні недуги (спазм акомодації, кон’юнктивіт, блефарит). Вона має такі симптоми:

  • двоїння в очах
  • розмитість і розпливчастість зображення
  • рясна сльозотеча
  • дискомфортні відчуття (різі, печіння) в очах
  • головні болі

Щоб запобігти астенопії, достатньо грамотно чергувати час роботи і відпочинку для очей, а також дотримуватися норм гігієни зору (відстань, освітлення тощо).

Порушення рефракції. Аномалії рефракції, що перешкоджають фокусуванню і формуванню чіткого зображення, вважаються одними з найбільш поширених порушень зору. У кожного третього жителя планети діагностують міопію (або короткозорість), при якій близькі об’єкти видно чітко, а на далекій відстані розрізняються погано. На гіперметропію (або далекозорість) страждає не менше людей – вони погано бачать близько розташовані предмети. Існує також астигматизм – викривлене, розмите сприйняття об’єктів на будь-якій відстані. Повністю запобігти цим порушенням не можна, але завдяки ранній діагностиці лікар-офтальмолог може грамотно скорегувати і зупинити їхній розвиток.

Травми очей. На жаль, від механічного пошкодження очей не застрахований ніхто. Періодично в наші очі потрапляють сторонні предмети – смітинки, піщинки, крмахи, які травмують рогівку. Навіть після того, як подразник був видалений, око залишається почервонілим, сльозиться і пече, що світчить про появу ерозії. Схожий стан можуть спостерігати люди, які забули зняти контактні лінзи на ніч, а вранці від болю не можуть розплющити очі. Травмами є подразнення і легкі опіки поверхні очей косметикою та засобами побутової хімії. На відновлення цілісності рогівки завжди потрібен час, але прискорити цей процес можна за допомогою спеціальних крапель на основі гіалуронової кислоти і декспантенола Хіло-Кеа. Цей препарат чинить зволожуючу і протизапальну дію, швидко позбавляє дискомфортних відчуттів і скорочує час регенерації рогівки. Якщо внаслідок потрапляння стороннього предмета зіпсувався зір і біль довго не минає, потрібно негайно звернутися до лікаря.

Вікові захворювання очей. В процесі старіння організму в зоровому апараті людини відбувається безліч дегенеративних змін, які неухильно ведуть до зниження гостроти зору і можуть спровокувати деякі очні хвороби.

  • Глаукома – підвищення внутрішньоочного тиску і порушення кровопостачання внутрішньоочних структур, в результаті чого стискається зоровий нерв і погіршується доставка кисню до тканин. Ці фактори призводять до поступової втрати зору. Розрізняють кілька видів, форм і стадій розвитку глаукоми, але найчастіше вона зустрічається у людей старше 65 років, а також у тих, хто страждає на короткозорість і має часті запальні захворювання очей.
  • Катаракта – це помутніння кришталика, яке супроводжується затуманенням, зниженням яскравості та контрастності зору. Вона є першою за поширеністю причиною сліпоти в усьому світі. Хвороба розвивається повільно, але зупинити її важко. Ранні симптоми катаракти легко сплутати з менш підступними хворобами, тому найменші дефекти кришталика зможе виявити лише лікар. Однак завдяки сучасним технологіям катаракта успішно лікується хірургічно, шляхом заміни кришталика на штучний.
  • Макулодистрофія – ураження сітківки ока, ризик виникнення якого зростає після 50 років. Першими симптомами цього захворювання є «туман» перед очима і проблеми з сутінковим зором, коли людина починає гірше бачити в темряві. Можливо, ці порушення говорять тільки про дефіцит вітаміну А, але вони також можуть бути ранніми ознаками дистрофії або відшарування сітківки. Макулодистрофія – дуже небезпечне й підступне захворювання. На жаль, поки не існує способів повністю її вилікувати, однак офтальмологам вдається успішно сповільнювати перебіг захворювання. Важливо помітити перші ознаки хвороби і звернутися до лікаря. Без підтримуючого лікування макулодистрофія призводить до незворотної втрати зору.
  • Пресбіопія – зниження еластичності кришталика, внаслідок чого він втрачає здатність фокусуватися. Пресбіопія проявляється утрудненням сприйняття об’єктів на відстані витягнутої руки і з’являється після 40-45 років.

Якщо ви відчуваєте дискомфорт в очах або виявили, що погіршився зір, не намагайтеся самостійно шукати причину. Регулярні обстеження у офтальмолога дозволять діагностувати захворювання на ранніх стадіях. Це найнадійніший спосіб надовго зберегти гостроту зору.

Поделиться с друзьями :
Очні краплі при синдромі сухого ока з гіалуроновою кислотою Хіло-Комод
Дізнатися більше

Статті по темі

гіалуронова кислота

Гіалуронова кислота є в організмі кожного з нас. Вона присутня в шкірі, суглобах,...

Детальніше
Сухі очі за кермом

Якщо маєте багато справ та часто подорожуєте містом, не варто забувати про...

Детальніше
краплі для лінз

На жаль, людям, що носять контактні лінзи вкрай не зручно проводити час в укритті....

Детальніше
Пройти тест Дізнайся, чи є у тебе синдром
сухого ока та обери свій ХІЛО