Штучна сльоза. Як діє і навіщо потрібна

Багатьом знайоме словосполучення “штучна сльоза”. Дехто вважає, що це просто вода, яку капають в очі, але той, хто знайомий з проблемою сухості очей, знає, що це спеціальні препарати, які містять у складі діючу речовину. Саме вона виконує функції, властиві природній людській сльозі.

Натуральна сльоза – захисний дар природи

Звичайна (натуральна) сльоза, що виробляється сльозовими залозами очі – це рідина, яка на 99% складається з води. Ще один відсоток – різні речовини, що забезпечують певні властивості сльози. До складу природної сльози входять білки, солі, полісахариди та інші органічні сполуки. Усі вони потрібні для того, щоб виконувати певну роль – дуже важливу для збереження зору і здоров’я очей.

Що робить натуральна сльоза:

  • захищає око, видаляючи з поверхні ока пил, дрібні чужорідні частинки
  • поліпшує оптичні функції ока, зволожуючи рогівку і згладжуючи крихітні нерівності на її поверхні, важлива для заломлення світла
  • живить око, беручи участь у процесах, що забезпечують рогівку необхідними речовинами

Натуральна сльоза весь час випаровується з поверхні ока, проте в нормі сльозова плівка постійно – кожні кілька секунд – відновлюється. Це відбувається при блиманні з проміжками від 2 до 10 секунд впродовж часу, поки ми не спимо. Офтальмологи вважають, що в нормі око людини робить 11-12 тисяч таких рухів в день. Цього достатньо для того, щоб сльозова плівка постійно оновлювалася, рогівка зволожувалася і згладжувалася, отримувала необхідне живлення і виконувала всі свої функції.

При зоровому напруженні (наприклад, при роботі за комп’ютером або керуванні автомобілем у  некомфортних умовах) людина блимає рідше. Через це сльозова плівка не відновлюється, поверхня ока стає сухішою і з часом розвивається синдром сухого ока – найпоширеніше в сучасному світі офтальмологічне захворювання.

Для чого потрібна штучна сльоза

Якщо захворювання не в запущеній формі, дискомфорт в очах слабкий, а відчуття сухості і почервоніння очей виникає тільки під кінець робочого дня, можна відновити природне зволоження ока. Цьому сприяє тривалий відпочинок: не підходьте кілька днів до комп’ютера, не читайте з монітора смартфона, не сидіть за кермом годинами, не сідайте за кермо в темряві – і через кілька днів, можливо, ознаки сухості очей минуть. Однак щойно ви повернетеся до звичного способу життя і режиму роботи – з багатогодинними “чергуваннями” перед монітором і постійним читанням з телефона – дискомфорт теж повернеться і буде поступово збільшуватися. Зважаючи на те, що змінити спосіб життя, звички і умови роботи дуже складно, а часто неможливо, на допомогу приходить штучна сльоза.

Препарат штучної сльози допомагає компенсувати дефіцит вологи на поверхні ока, а також зберігати потрібний рівень зволоження протягом кількох годин, незалежно від інтенсивності зорового навантаження. Тобто, штучні сльози дбають про зволоження очей навіть коли ви довго працюєте за комп’ютером або годинами сидите за кермом.

Препарати штучної сльози бувають в краплях і гелі. Краплі, як більш рідка форма, застосовуються частіше. Гель потрібно застосовувати рідше, завдяки більш густій консистенції він створює захисну плівку на поверхні ока на довгий час. Якщо краплі іноді доводиться закапувати 8-10 разів в день, то гель досить капати 2-3 рази на день.

  • Основне призначення штучної сльози – лікування синдрому сухого ока. З цією метою препарат використовують курсами або практично постійно в періоди великих зорових навантажень.
  • Якщо виникло подразнення ока через контакт з димом, після перебування на сонці або попадання в око стороннього тіла, штучну сльозу застосовують до зникнення неприємних симптомів.
  • Краплі штучної сльози допомагають зменшити негативний вплив інших препаратів (у тому числі офтальмологічних), які можуть спричинити сухість очей.
  • У періоди інтенсивних зорових навантажень (підготовка до іспитів, тривалі переїзди за кермом, періоди підготовки звітів або виконання інших завдань, через які доводиться багато годин проводити перед монітором) препарат штучної сльози допоможе підтримувати нормальний рівень вологості рогівки і запобігти неприємним наслідкам перенапруження.
  • Краплі або гель, які замінять натуральну сльозу, призначають після офтальмологічних операцій, а також людям, які постійно носять контактні лінзи.

Штучна сльоза без консервантів

У деяких випадках препаратом штучної сльози доводиться користуватися тривалий час, тож важливо, щоб він був повністю безпечним і не містив консервантів. Ці краплі і гелі створюють на основі різних діючих речовин – докладніше про це ви можете прочитати тут. Розчин натрію гіалуронату є найсучаснішою діючою речовиною, яку застосовують для виготовлення штучної сльози. На його основі створено препарат Хіло-Комод (у формі крапель), а також Хіло-Комод Форте (у формі гелю). Обидві ці форми препарату створюють на поверхні ока плівку, ідентичну природній, захищають і живлять око. Важливим є те, що всі форми препарату не містять консервантів, при цьому можуть використовуватися до півроку після відкриття флакона. Стерильність препарату досягається завдяки унікальній конструкції контейнера з офтальмологічним препаратом. Тобто навіть якщо ви будете 1-2 рази на день використовувати препарат Хіло-Комод Форте в формі гелю, то зможете застосовувати краплі з однієї упаковки впродовж шести місяців.

Очні краплі при синдромі сухого ока з гіалуроновою кислотою Хіло-Комод
Дізнатися більше

Статті по темі

Ви проводите багато часу за комп’ютером, відчуваєте дискомфорт в очах і...

Детальніше
Зачем нужна искусственная слеза

Ми звикли вважати, що сльози – це те, що виділяється під час плачу. Сльоза в...

Детальніше

Контактні лінзи в корені змінюють життя людини, яка має проблеми із зором:...

Детальніше
Пройти тест Дізнайся, чи є у тебе синдром
сухого ока та обери свій ХІЛО